fbpx
Świeccy nie mogą głosić rekolekcji czy konferencji bez misji od biskupa

Bp Adam Błabuch powiedział w wywiadzie dla KAI, że świeccy nie mogą głosić rekolekcji czy konferencji bez misji od biskupa

W wywiadzie dla KAI przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP – bp Adam Bałabuch – powiedział, że “Wierni świeccy na mocy chrztu i bierzmowania mają prawo a nawet obowiązek głoszenia Chrystusa słowem, a przede wszystkim świadectwem życia. Jednak do głoszenia słowa, które odbywa się na sposób oficjalny (np. katecheza, konferencje) powinni posiadać stosowną misję od biskupa miejsca. Kapłani także otrzymują misję od swojego biskupa”.

Panująca moda na dopuszczanie świeckich do nauczania, prowadzenia rekolekcji i konferencji jest ściśle związana z rozwojem sakrobiznesu w Polsce. Praktyka ta została rozwinięta w naszym kraju na wzór działalności m.in. amerykańskich gwiazd pseudo-ewangelizacji i protestanckich celebrytów. Działalność osadzona na kanwie Kościoła katolickiego zaczęła przynosić ogromne zyski, a świeccy liderzy wspólnot, prelegenci pseudo-ekumenicznych konferencji oraz prowadzący spektakle uzdrowieniowe stali się katocelebrytami zarabiającymi ogromne pieniądze. Największy problem polega jednak na tym, że nie głoszą Ewangelii Jezusa Chrystusa tylko Ewangelię Sukcesu, a swoją tożsamość katolicką – o ile kiedykolwiek ją mieli – porzucili na rzecz tożsamości protestanckiej.

Matka Kościół w swojej mądrości wydała stosowną instrukcję.

Instrukcja Redemptionis Sacramentum – Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

161. Jak już zostało powiedziane, homilia podczas Mszy świętej ze względu na swoje znaczenie i naturę jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi. Co do pozostałych form przepowiadania, jeśli w określonych okolicznościach domaga się tego konieczność albo gdy to w szczególnych przypadkach zaleca pożytek, do przepowiadania w kościele lub w kaplicy poza Mszą świętą można dopuścić wiernych świeckich, zgodnie z przepisami prawa. Może to mieć miejsce jedynie z powodu małej liczby wyświęconych szafarzy w niektórych miejscach w celu ich uzupełnienia; z tego całkowicie wyjątkowego przypadku nie wolno czynić zwyczaju ani uważać go za autentyczną promocję laikatu. Ponadto wszyscy powinni pamiętać, że władza na tego rodzaju zezwolenie należy do ordynariuszy miejsca i to jedynie jednorazowo (ad actum), nie zaś do innych, nawet prezbiterów lub diakonów.

Oczywiście tego typu zakazy stanowią poważny problem dla świeckich głosicieli-celebrytów, którzy na portalach społecznościowych ogłaszają swoje wielkie niezadowolenie chociażby publikując żenujące komentarze.

Przypominamy również, że Kuria Łowicka wydała komunikat w sprawie działalności fałszywego charyzmatyka Marcina Zielińskiego.

Kuria Diecezjalna w Łowiczu – w związku z licznymi zapytaniami – uprzejmie informuje, że p. Marcin Zieliński nigdy nie otrzymał od władzy diecezjalnej kanonicznej misji do nauczania. Diecezja Łowicka nie bierze odpowiedzialności za jego działalność.

https://diecezja.lowicz.pl/komunikat-kurii-diecezjalnej-w-sprawie-p-marcina-zielinskiego/

Polecamy zapoznać się z całością wywiadu z bp Adamem Bałabuchem na stronie:

https://ekai.pl/swieccy-nie-moga-glosic-rekolekcji-bez-zezwolenia/

Bądź na bieżąco

Powiadomimy Cię o nowych publikacjach